مقالات آموزشی

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار Api

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار Api

لوله های فلزی یکی از پر کاربرد ترین نوع لوله می باشند که بیشتر برای انتقال شاره ها (مایعات و گاز ها)، حفاظ کشی و ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. تمام لوله های فلزی را می توان به دو دسته اصلی مانیسمان (بدون درز) و Api درزدار تقسیم کرد. از لحاظ قیمت، کیفیت و مقاومت در برابر فشار، لوله مانیسمان تفاوت زیادی با لوله Api (درزدار) دارد.

انواع لوله

تفاوت لوله مانیسمان و لوله API درزدار در روش تولید

لوله های بدون درز از سه روش مختلف شامل آسیاب سنبه، اکستروژن و مانیسمان تولید می شوند. در فرآیند تولید آسیاب سنبه، از یک شمش گرد فولادی استفاده می شود. شمس در یک کوره اجاق دوار گرم می شود. پس از تخلیه شمش از کوره اجاق دوار، یک سوراخ کوچک در انتهای آن ایجاد می شود. لوله های بدون درز آسیاب سنبه نسبت به انواع دیگر لوله های بدون درز مقاومت بیشتری دارند ولی به دلیل قیمت مناسب لوله های مانیسمان، از این لوله ها استفاده کم تری می شود.

ساخت لوله بدون درز به روش مانیسمان در سال 1980 میلادی کشف شد. در این سال زمانی که مانسمان در کارخانه خود مشغول تولید سوهان بود متوجه شد که اگر غلتک های سوهان کاری نسبت به یکدیگر زاویه بگیرند، مرکز شمش های فلزی (بیلت ها) سست و در نتیجه باعث سوراخ شدن هسته شمش ها (بیلت ها) می شود. بدین ترتیب توانست با استفاده از مندرل سوراخ کاری از این نوع نورد برای سوراخ کردن شمش های فولادی استوانه ای استفاده کند تا این شمش ها تبدیل به پوسته های استوانه ایی با دقت ابعادی کم شوند. مانیسمان روش خود را 10 سال بعد در سال 1990 به عنوان روشی مستقل معرفی کرد.

مراحل تولید لوله بدون درز به روش مانیسمان

مراحل تولید لوله بدون درز به روش مانیسمان

 

لوله مانیسمان (بدون درز) پرکاربرد ترین نوع لوله فلزی می باشد که از جمله کاربرد های آن می توان به استفاده در خطوط لوله پر فشار، خطوط انتقال مواد غذایی، خطوط هیدرولیک، خطوط نفت و گاز، مخازن بویلرها، کمپرسورها و مخازن سوخت CNG، اجزای مکانیکی گردنده مانند پوسته برینگها و اکسل خودرو، لوله تفنگ و تانک در صنایع دفاعی اشاره کرد.

لوله Api درزدار برخلاف لوله مانیسمان دارای خط جوش می باشد. دو روش عمده در تولید لوله های درزدار شامل درزجوش اسپیرال و درز جوش مستقیم می باشد. در روش اسپیرال لوله فولادی به صورت مارپیچ از ورق‌هایی با ضخامت مختلف تولید می شود. در روش درزجوش مستقیم ورق های فولادی خام ابتدا به شکل ورق های استوانه ایی در می آیند و سپس لبه های ورق توسط جوش به هم متصل می شوند. لوله های درزدار به دلیل وجود درز از مقاومت کم تری نسبت به لوله های مانیسمان (بدون درز) برخوردار هستند. تصویر زیر مراحل ساخت لوله درزدار به روش درز جوش مستقیم را نشان می دهد.

مراحل تولید لوله درزدار به روش اسپیرال

مراحل تولید لوله درزدار به روش درزجوش مستقیم

 

روش ساخت لوله های درزدار به روش اسپیرال

مراحل تولید لوله درزدار به روش اسپیرال

 

لوله های مانیسمان در مقایسه با لوله های درزدار که متریال یکسانی دارند 20 درصد فشار بیشتری تحمل می کنند. لوله مانیسمان نسبت به لوله Api مقاومت خوردگی بیشتری دارد چرا که پتانسیل ایجاد نا خالصی در این لوله ها کمتر است. در لوله درزدار نا همگونی های چکش خواری در ناحیه ای که درز جوش ایجاد می شود، وجود دارد که این نا همگونی ها در لوله های مانیسمان وجود ندارد.

 

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار Api در ظاهر

ظاهر لوله های مانیسمان و لوله های درزدار Api در نگاه اول یکسان به نظر می رسد اما با کمی دقت می توان متوجه رد جوشی در لوله های درزدار شد که در لوله های مانیسمان وجود ندارد.

تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار Api در ظاهر

قیمت لوله مانیسمان و لوله درزدار Api

قیمت یکی دیگر فاکتور هایی است که می توان در تفاوت لوله مانیسمان و لوله درزدار Api بیان کرد. هزینه و زمان ساخت لوله های مانیسمان (بدون درز) بیشتر از هزینه و زمان تولید لوله های درزدار api می باشد به همین علت قیمت لوله های مانیسمان بیشتر از لوله های API است. کارخانه های بزرگی مانند اهواز، سپاهان، سپنتا، ساوه و کاوه از مهمترین تولید کنندگان انواع لوله های فلزی (مانیسمان و درزدار) در ایران هستند. شرکت فولاد فراز فروزان نماینده فروش محصولات این شرکت ها می باشد به همین علت می توانید محصولات شرکت های اهواز، سپاهان، سپنتا، ساوه و کاوه را از شرکت فولاد فراز فروزان با بهترین قیمت خریداری کنید. برای اطلاع از قیمت لوله های مانیسمان و API درزدار می توانید به سایت شرکت فولاد فراز فروزان مراجعه کنید و یا از طریق شماره  ۰۲۱۶۵۸۱۱۳۵۳ با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
شرکت فولاد فراز فروزان فعال در زمینه تامین و تجهیز صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، آب و فاضلاب و ساختمان می باشد. این شرکت توانسته با گسترش و بهبود کیفیت خدمات خود با تولید کنندگان مطرح داخلی (شرکت نورد و لوله پروفیل سپاهان، نورد و پروفیل ساوه، نورد و لوله سپنتا، میراب، فاراب و …) همکاری گسترده ای آغاز کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *